Açıköğretim Kurumları Yurtdışı Programları

AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU Batı Avrupa Programı

AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU MÜDÜRLÜĞÜ BATI AVRUPA PROGRAMI

Anadolu Üniversitesi ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı arasında düzenlenen protokol uyarınca yürütülen Açık Öğretim Ortaokulu BAP Programına kayıt yaptıran öğrenciler;  Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Ortaokulu'nun öğrencisi olmaktadır. Bu öğrencilerin; yasal mevzuat ve öğrencilik hakları bakımından Türkiye'deki öğrencilerden (ikamet yerleri dışında) bir farkları yoktur. Açık Öğretim Ortaokulu'na  kayıtlı öğrenciler,  Türkiye'deki diğer öğrenciler gibi her türlü yasa ve yönetmeliklere uymak zorundadır. Bu zorunluluk sınavlarda ve eğitim uygulamalarında uyulacak esas ve yönergeleri de kapsar.

Açık Öğretim Ortaokulunun Yurt Dışı Programına kayıt yaptıracak, kayıt kabul şartlarını taşıyan öğrencilerde yaş sınırı aranmayacaktır.

KİMLER KAYIT OLABİLİR

 1) İlkokul mezunları ve 4. sınıfı bitirenler, 

 2) İlköğretim ya da ortaokullarının 5, 6, 7 veya 8. sınıfından ayrılanlar,

 3) Ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar, 

 4) Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar, 

 5) Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar, 

 6) Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfı bitirenler düzeyinde Denklik Belgesi olanlar, 

     Açık Öğretim Ortaokulu'na kayıt yaptırabilir.

 

SINAV UYGULAMASI VE DERSLER

Açık Öğretim Ortaokulu BAP, kılavuzda belirtilen tarihlerde ve merkezi sistemle her öğretim yılı için belirlenen sınav merkezlerinde Türkiye ile eş zamanlı olarak yapılır. 

Merkezi sistemle yapılan sınavlarda çoktan seçmeli test uygulanır.

Sınavlar 100 puan üzerinden değerlendirilir. 

Sonuçlar 100 lük not sistemine göre açıklanır.

Zorunlu öğrenim çağı dışındaki öğrenciler, bir dönemde sadece bulunduğu sınıfa ait dersler ve bir üst sınıfın en fazla dört dersi ile başarısız oldukları diğer derslerden sınava katılabilirler.

 

ÖĞRENİM BELGESİ DENKLİĞİ

 Açık Öğretim Ortaokulundaki öğrenimlerini başarı ile tamamlayarak öğrenim belgesi almaya hak kazanan öğrenciler, T.C. MEB Açık Öğretim Ortaokulu, Öğrenim (Tamamlama) Belgesi alacaklardır. Bu öğrenim (Tamamlama)  belgeleri, Türkiye'deki örgün ortaokulların verdiği öğrenim (Tamamlama)  belgeleri ile eşdeğerdedir. Mezunlar bu öğrenim (Tamamlama) belgesi ile isterlerse örgün veya açık öğretim sistemiyle eğitim veren liselere devam edebilirler. Ayrıca, öğrencilerin yurtdışında ne tür öğrencilik haklarından yararlanabilecekleri, yaşadıkları ülkelerin yasaları uyarınca, o ülkenin merkezi veya yerel yönetimi tarafından belirlenmektedir.

Batı Avrupa Bürosu üzerinden hizmet alan öğrenciler geniş bir coğrafyada yerleşik durumdadır. Almanya,  Fransa,  Hollanda,  Belçika,  Avusturya,  İsviçre, Lüksemburg, İngiltere, İrlanda, Lihtenştayn, Slovenya, İtalya, Macaristan, İsveç, Norveç, Danimarka, Portekiz, Finlandiya, İspanya, İzlanda, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde yerleşik durumda olan öğrenciler, büro hizmetlerini; Köln'deki Batı Avrupa Bürosu'na şahsen gelmek zorunda olmadan alabilmekte ve mezun olduklarında diplomaları adreslerine posta yoluyla gönderilmektedir. 

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No 21 06500 Teknikokullar Yenimahalle/Ankara - AÖL 00 90 312 413 21 84 / 00 90 312 413 21 86 / 00 90 312 413 22 24 // AOO 00 90 312 413 21 44 / 00 90 312 413 22 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.