Açıköğretim Kurumları Yurtdışı Programları

ORTA DOĞU YURTDIŞI PROGRAMLARI (Açık Öğretim Ortaokulu)

ORTA DOĞU YURTDIŞI PROGRAMLARI  (Açık Öğretim Ortaokulu)

            Açık Öğretim Ortaokulu, Yurtdışı Programlarını kapsayan Özbekistan (Taşkent), Türkmenistan (Aşkabat), Kırgızistan (Bişkek), Kazakistan (Almatı), Çin (Pekin), Kuveyt (Kuveyt), İran (Tahran), Suudi Arabistan (Medine, Riyad, Cidde), Katar (Doha), Azerbaycan (Bakü), Gürcistan (Batum) ve KKTC (Lefkoşa)'de bulunan Türk okullarında/Eğitim Müşavirliklerinde kayıt alınmaktadır. Bu ülkelerde bulunan ve Açık Öğretim Ortaokulu'na kayıt olmak isteyen kişiler web sayfamızda duyuru yapıldığı şekilde kayıt tarihleri arasında başvuru yapabileceklerdir.Açık Öğretim Ortaokulu'nun Yurt Dışı Programına kayıt yaptıracak, kayıt kabul şartlarını taşıyan öğrencilerde yaş sınırı aranmayacaktır (Başvuru için TC vatandaşı olma şartı yoktur.)

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Açık Öğretim Ortaokulu Yurtdışı Programına kayıtlar, Özbekistan (Taşkent), Türkmenistan (Aşkabat), Kırgızistan (Bişkek), Kazakistan (Almatı), Çin (Pekin), Kuveyt (Kuveyt), İran (Tahran), Suudi Arabistan (Medine Riyad, Cidde), Katar (Doha), Azerbaycan (Bakü), Gürcistan (Batum) ve KKTC (Lefkoşa)'de yaşayan ve yurtdışında geçerli bir ikamet izni olup da;

1) İlkokul mezunları ve 4. sınıfı bitirenler,

 2) İlköğretim ya da ortaokullarının 5, 6, 7 veya 8. sınıfından ayrılanlar,

 3) Ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar,

 4) Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,

 5) Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar,

 6) Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfı bitirenler düzeyinde Denklik Belgesi olanlar,

                  Açık Öğretim Ortaokulu'na kayıt yaptırabilir.

BAŞVURU YERLERİ

Kayıtların yapılacağı yerlerde bulunan Türk Okullarına / Eğitim Müşavirlikleri başvuru yapılabilecektir.

BAŞVURU SÜRESİ

            Programa ilgi duyan herkes kayıt dönemlerinde gerekli başvuruyu yapabilir. Öğrenciler tarafından ilgili bürolara ulaştırılan belgeler eksiksiz ve doğruysa kabul edilir ve Açık Öğretim Ortaokulu Orta Doğu Programı öğrencisi olarak kayıt yaptırmak üzere Ankara'ya Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğüne gönderilir.

KAYITLAR NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?

 Yurtdışı Programlarına kayıt işlemleri her yılın iş takviminde belirtilen zamanlarda yapılır.

 

 

 

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

          1. Başvuru Dilekçesi

          2. Öğrenim Belgesi, Tasdikname, 2.kademe Okur Yazarlık Belgesi, Denklik Belgesi vb. Öğrenim Durumunu Gösteren Belgenin Aslı

        3. Nüfus cüzdanı sureti

        4. 1 adet fotoğraf

        5. Öğrenim gideri ödeme makbuzu

        6. Yurtdışında İkamet ettiğini gösteren İkametgâh belgesi

SINIF GEÇME

·         Sınıfın bütün derslerinden 45 puan alarak başarılı olanlar;

 

·         Türkçe dersinden başarılı olmak şartı ile en az iki dersten başarısız olduğu halde derslerin yılsonu aritmetik puanı en az 45 olanlar doğrudan bir üst sınıfa geçerler veya mezun olurlar.

 

·      Bir üst sınıfa geçen öğrenciler ile başarısız ders/dersleri bulunan öğrenciler aynı öğretim yılı içerisinde başarısız oldukları ders sayısına bakılmaksızın bir sonraki dönem bir üst sınıfın sınavlarına katılabilirler.

 

AÖO yönetmeliğine göre; yeni kayıt yaptıran öğrencilere bir üst sınıftan 4 ders atanır. Öğrenciler atanan bu derslerden de sınavlara girebileceklerdir.

ÖĞRENİM BELGESİ DENKLİĞİ

            Açık Öğretim Ortaokulundaki öğrenimlerini başarı ile tamamlayarak öğrenim belgesi almaya hak kazanan öğrenciler, T.C. MEB Açık Öğretim Ortaokulu, Öğrenim (Tamamlama) Belgesi alacaklardır. Bu öğrenim (Tamamlama)  belgeleri, Türkiye'deki örgün ortaokulların verdiği öğrenim (Tamamlama)  belgeleri ile eşdeğerdedir. Mezunlar bu öğrenim (Tamamlama) belgesi ile isterlerse örgün veya açık öğretim sistemiyle eğitim veren liselere devam edebilirler. Ayrıca, öğrencilerin yurtdışında ne tür öğrencilik haklarından yararlanabilecekleri, yaşadıkları ülkelerin yasaları uyarınca, o ülkenin merkezi veya yerel yönetimi tarafından belirlenmektedir.

SINAVLAR NE ZAMAN, NASIL VE NEREDE YAPILIR?

            Açık Öğretim Ortaokulu Orta Doğu Programına kayıt yaptıran öğrenciler her öğretim yılında birinci, ikinci ve üçüncü dönem sonunda olmak üzere üç kez sınava girerler. Sınavlar T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Ortaokulu yönetmeliğine göre yürütülür ve Türkiye´de uygulanan takvime göre belirlenen bir hafta sonunda bir günde (Cumartesi ) yapılır. Tüm derslerin sınavları çoktan seçmeli test şeklinde yapılır. Herhangi bir nedenle sınava giremeyen öğrencilere ayrıca ek bir sınav yapılmaz.

Sınavlar Özbekistan (Taşkent), Türkmenistan (Aşkabat), Kırgızistan (Bişkek), Kazakistan (Almatı), Çin (Pekin), Kuveyt (Kuveyt), İran (Tahran), Suudi Arabistan (Medine Riyad, Cidde), Katar (Doha), Azerbaycan (Bakü), Gürcistan (Batum) ve KKTC (Lefkoşa) şehirlerinde bulunan Türk Okullarında / Eğitim Müşavirliklerinde yapılır.

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No 21 06500 Teknikokullar Yenimahalle/Ankara - AÖL 00 90 312 413 21 84 / 00 90 312 413 21 86 / 00 90 312 413 22 24 // AOO 00 90 312 413 21 44 / 00 90 312 413 22 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.